MÖBLER / Skåp & hyllor / Skåp 9111489
*
nr 911 1489
Skåp
Jugend, Björk, spegel, längd: 81 cm, djup: 52 cm, höjd: 165 cm
Kondition: slitage
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 september 2014
kl 19:49:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/9 17:53:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau björk jugend jugend-stil jugendstil skåp spegel trä
-
1007 Bokhylla
Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:53
-
3429 Bokhylla
Englesson. Bredd: 58 cm, djup: 39 cm, höjd: 204 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:22
-
3347 Bokhylla
mahogny. Bredd: 140 cm, djup: 28 cm, höjd: 75 cm, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:50
-
8244 Bokhylleskåp
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Laserat. Bredd..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:18
-
3338 Hängskåp
1800-tal, glasade dörrpar. Bredd: 60 cm. Djup: 31 ..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:42
-
3353 Hängskåp
1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 25 cm, höjd: 64 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:40
*
Skåp
Kondition: slitage
nr 911 1489
Skåp
Jugend, Björk, spegel, längd: 81 cm, djup: 52 cm, höjd: 165 cm
Kondition: slitage
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 september 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/9 17:53:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau björk jugend jugend-stil jugendstil skåp spegel trä
-
1007 Bokhylla
Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:53 -
3429 Bokhylla
Englesson. Bredd: 58 cm, djup: 39 cm, höjd: 204 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:22 -
3347 Bokhylla
mahogny. Bredd: 140 cm, djup: 28 cm, höjd: 75 cm, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:50
-
8244 Bokhylleskåp
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Laserat. Bredd..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:18 -
3338 Hängskåp
1800-tal, glasade dörrpar. Bredd: 60 cm. Djup: 31 ..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:42 -
3353 Hängskåp
1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 25 cm, höjd: 64 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:40